2019 Scots Trad Music Awards in Aberdeen Next Week
The MG Alba Scots Trad Music Awards take place at the Aberdeen Music Hall on Saturday 7 December. Seventeen awards will be made including Album of the Year, the Belhaven Bursary for Innovation, and Musician of the Year.
Among the nominees in this year’s awards are Siobhan Miller, Karine Polwart, Brìghde Chaimbeul, Lau, Ross Ainslie, Treacherous Orchestra and Talisk.
The awards ceremony will include a number of performances from acts including the current BBC Radio Scotland Young Musician of the year Benedict Morris, Heisk, Aberdeenshire Youth Band, Skerryvore, Kris Drever, Sian and Robyn Stapleton.
The event will be presented by Mary Ann Kennedy and Kim Carnie and will be broadcast live on BBC ALBA and streamed on the BBC iPlayer.
See the full list of nominees below.
For more, visit www.aberdeenperformingarts.com.
MG Alba Scots Trad Music Award – Nominees 2019
Album of the Year – sponsored by Birnam CD
1. Beyond – Talisk
2. Drawn From Deep Water – Gnoss
3. Free One – Kinnaris Quintet
4. Frenzy of the Meeting – Breabach
5. Laws of Motion – Karine Polwart, Steven Polwart & Inge Thomson
6. Mercury – Siobhan Miller
7. Neath the Gloaming Star – Hannah Rarity
8. Steer By The Stars – Spikiness’
9. The Reeling – Brìghde Chaimbeul
10. What Makes You – Elephant Sessions
Belhaven Bursary for Innovation
1. Breabach
2. Kinnaris Quintet
3. Lau
4. Niteworks
5. Ross Ainslie
6. Rura
7. Karine Polwart
8. Project Smok
9. Fara
10. Treacherous Orchestra
Club of the Year – sponsored by Traditional Arts and Culture Scotland (TRACS)
1. Largs Folk Nights
2. Sutherland Sessions
3. Button and Bows Accordion and Fiddle club
4. Montrose Folk Club
Composer of the Year – sponsored by PRS for Music
1. Catriona Hawksworth
2. Hayley Keenan
3. Jenna Reid
4. Mischa MacPherson
Community Project of the Year
1. Blazin’ in Beauly
2. Kin in the community
3. SEALL Festival of Small Halls held on Skye last November.
4. Bogha Frois
Event of the Year – sponsored by VisitScotland
1. Scotland at Lorient - Fèis Rois
2. Tiree Music Festival
3. Alba Choir at Eurovision
4. Under Canvas in partnership with Eden Court
Gaelic Singer of the Year – sponsored by The Highland Society of London
1. Brian O’Headra
2. Ceitlin Lilidh
3. Kim Carnie
4. Mary Ann Kennedy
Musician of the Year – sponsored by The University of the Highlands and Islands
1. Adam Sutherland
2. Jenn Butterworth
3. Paul Anderson
4. Ross B Wilson
5. Signy Jakobsdottir
6. Tom Oakes
Live Act of the Year – sponsored by Greentrax Recordings
1. Peat and Diesel
2. Rura
3. Talisk
4. Fara
5. The Outside Track
Citty Finlayson Scots Singer of the Year – sponsored by Traditional Music and Song Association Award
1. Amy Papiransky
2. Dougie Mackenzie
3. Steve Byrne
4. Fiona Ross
Scottish Dance Band of the Year – sponsored by National Association of Accordion and Fiddle Clubs
1. The Cruickshank Family Band
2. Ewan Galloway Scottish Dance Band
3. Gary Sutherland Scottish Dance Band
4. Scott Band Scottish Dance Band
Scottish Folk Band of the Year – sponsored by Threads of Sound
1. Blazin Fiddles
2. Dallahan
3. Iona Fyfe Trio
4. Tannahill Weavers
Scottish Pipe Band of the Year – sponsored by the Gordon Duncan Memorial Trust
1. Renfrewshire Schools Pipe Band
2. Inverary and District Pipe Band
3. Closkelt Pipe Band
4. Dollar Academy
Trad Video of the Year
1. Fair Weather Beggar by Claire Hastings
2. Heroes – Tide Lines
3. Hope in the Chaos by Ross Ainslie and Malcolm Jones
4. Playlist East West by Shooglenifty featuring Tanxugueiras
Music Tutor of the Year – sponsored by Creative Scotland’s Youth Music Initiative
1. Claire Gullan
2. Iain Ruari Finlayson, Skye Schools
3. Ingrid Henderson
4. Louise Hunter
5. Sharon Hassan
Up and Coming Artist of the Year – sponsored by Royal Conservatoire of Scotland
1. Calum Jones and the trad project
2. Dlù
3. Hecla
4. Man of the Minch
Venue of the Year – sponsored by Musicians’ Union
1. An Tobar (Mull)
2. Soundhouse at the Traverse (Edinburgh)
3. St Margaret’s Braemar
4. The String Cafe (Lerwick)